Pn – Pt: od 8:00 do 16:00 | Sob: od 8:00 do 14:00   + 48 885 318 260   biuro@pol-drew.eu

Pellet

Okres zimowy to czas, kiedy powietrze w miastach i wsiach zamienia się w gryzącą w gardło szarą zawiesinę, zwaną smogiem. Powodem tego jest kumulacja zanieczyszczeń, które wydostają się przede wszystkim z naszych kominów. Używając starych piecy i opału słabej jakości przyczyniamy się do wzrostu zachorowań układów oddechowych, ale również układu krążenia. Nie bez znaczenia jest także wpływ smogu na rozwój dzieci w czasie trwania ciąży. Walkę z zanieczyszczeniem powietrza powinniśmy zacząć od siebie – inwestując w nowe ekologiczne piece i paliwa, które mają zdecydowanie mniejszy wpływ na środowisko.

Takim paliwem jest pellet, zaliczany do jednego z rodzajów biomasy. Pellet wytwarzany jest z odpadów roślinnych. Odpady te powstają w produkcji w zakładach drzewnych czy tartakach. Pellet jest granulatem, w kształcie małych wałków o wymiarach: 2-3 cm długości i 6-8 mm średnicy. Powstaje najczęściej z trocin drzew iglastych i liściastych – jest to tzw. pellet drzewny, używany do ogrzewania budynków.

Jakie są etapy powstawania pelletu drzewnego?

  1. Transport surowca i rozdrabnianie wstępne

Materiał odbierany jest z zakładów produkcyjnych i transportowany w miejsce jego obróbki. Transport musi odbywać się z zachowaniem wszelkich standardów czystości, gdyż normy dla czystości pelletu są bardzo rygorystyczne. W miejscu obróbki jest wstępnie rozdrabniany.

  1. Suszenie

Jest to na pozór prosty etap, polegający na odparowaniu wody z materiału, jednak należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do niepożądanego nadpalenia surowca. Suszenie przeprowadza się więc w temperaturze do 90oC. Najbardziej kaloryczny pellet posiada wilgotność na poziomie ok 10%.

  1. Powtórny proces rozdrabniania

Proces ten przeprowadza się z użyciem sit, które dokładnie rozdrabniają materiał na drobne frakcje.

  1. Prasowanie

Etap prasowania przeprowadza się przy użyciu prasy i matrycy. Prasowany materiał trafia do matrycy, gdzie uzyskuje znany nam dobrze kształt. Proces odbywa się pod ciśnieniem. Pellet drzewny po prasowaniu nie rozkleja się, ponieważ drewno, z którego jest zrobiony zawiera w sobie ligninę. Lignina spaja trociny, dzięki czemu nie trzeba dodawać żadnych sztucznych substancji łączących.

  1. Chłodzenie pelletu i pakowanie

Gotowy pellet drzewny jest chłodzony i pakowany w worki, zwykle 15 litrowe. W takiej postaci trafia do klienta końcowego.

Pellet drzewny ma wysoką kaloryczność oraz znikomą zawartość popiołu – nawet 0,5%. Musi również spełniać coraz bardziej wyśrubowane wymogi unijne. Używając więc pelletu z pewnego źródła, możemy mieć pewność, że nad jego jakością czuwają  specjaliści, dbający o to, aby produkt był najlepszej jakości.

Piec na pellet (kocioł pelletowy)to urządzenie, w którym pellet drzewny spalany jest w palniku, a nie wewnątrz kotła, na ruszcie, tak jak ma to miejsce w zwykłych piecach. Piece pelletowe posiadają podajnik, co wpływa znacząco na komfort użytkowania. Ze względu na niską zawartość popiołu w pellecie drzewnym, eksploatacja i konserwacja kotła pelletowego jest znacznie prostsza, niż w przypadku klasycznych piecy.

Dlaczego nasz pellet?

Będąc na rynku już ponad 10 lat zapewniliśmy sobie dostawców, których produkty spełniają najwyższe normy jakościowe i ekologiczne. Nasz pellet drzewny posiada certyfikaty klasy EN plus A1, czyli najwyższej normy unijnej. Nasz pellet doskonale nadaje się do ogrzania domu i budynków wielkopowierzchniowych. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych i plastików. Pakowany jest w worki 15 litrowe i zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Posiadamy pellet drzewny najlepszych polskich producentów:

  • Sobianek,
  • Energy,
  • Olczyk,
  • Stelmet,
  • Porto Polo.

Pellet sosnowy - Sobianek

Pellet drzewny - Sobianek

peletpellet-gold-najwyzsza-jakosc-certyfikat-din-407451632

Pellet gold - pellet ENERGY

Exclusive Mockups for Branding and Packaging Design

Pellet drzewny - KOALA

 

Oferujemy również dostawy na terenie całej Kotliny Kłodzkiej i okolic:  Kłodzko, Bardo, Boguszyn, Ołdrzychowice Kłodzkie, Srebrna Góra, Polanica Zdrój, Mikowice, Dębowina, Żelazno, Marcinów, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Krosnowice, Gorzanów, Pławica, Długopole Zdrój, Ząbkowice Śląskie, Braszowice, Kamieniec Ząbkowicki, Jaszkowa Dolna, Wojciechowice, Ławica, Młynów, Szalejów Dolny, Sokołówka.

POLSKA GRUPA GÓRNICZA

Zamknij

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie